فاطمه بنت الحسین بن علیّ بن ابی‌طالب (ع)

       داشتم خطبۀ «فاطمه بنت الحسین» در کوفه را می‌خواندم که دیدم، بانو در اثنای سخن، این آیۀ معروف را آورده‌اند:

     «ای اهلِ کوفه! ای اهلِ مکر و فریب و تکبّر! ما خاندانی هستیم که خداوند ما را به شما آزمود و شما را هم به ما آزمایش نمود... از شمشیرهایتان خونِ ما اهلِ بیت می‌چکد... دلِ خودتان را به قتل و غارتِ ما خوش نکنید، زیرا آن‌چه از این مصایبِ بزرگ به ما رسید، در کتابِ خدا چنین پیش‌بینی شده است: 

مَا أَصَابَ مِنْ مُصِیبَةٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا فِی أَنْفُسِکُمْ إِلَّا فِی کِتَابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِکَ عَلَى اللَّهِ یَسِیرٌ /  لِکَیْلَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَکُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاکُمْ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ؛ 

(هیچ مصیبتى در زمین [به جسم و مال‏] و به جان‌هاى شما نرسد مگر آن‌که پیش از آن‌که آن را آفریده باشیم، در کتابى [ثبت‏] است، بى‏گمان این امر بر خداوند آسان است/‏ تا آن‌که بر آن‌چه از دستِ شما رود، اندوه مخورید و بر آن‌چه به شما بخشد، شادمانى مکنید و خداوند هیچ متکبّرِ فخرفروشى را دوست ندارد.)  

مرگ بر شما! در انتظارِ لعنت و عذاب باشید، آن‌چنان که گویی بر شما رسیده است...»

    بعد با خودم فکر کردم که چه خنده‌دار است که ما هم گاهی از دنیا و زندانِ خودمان به همین آیه پناه می‌بریم!

 

مختصری در بابِ فاطمه بنت الحسین:

مادرِ حضرتِ فاطمه؛ «امِّ اسحاق»، همسرِ زیبای امام حسنِ مجتبی علیهالسّلام بود که حضرتش در بسترِ شهادت، سفارشِ او را به امام حسین علیه‌السّلام می‌کنند و پس از عدّه، به ازدواجِ سیّدالشّهدا درمی‌آید. فاطمه بنت الحسین هم چون مادر، در زیبایی شهره بود، آن‌قدر که او را حورالعین می‌خواندند و وقتی جنابِ «حسنِ مثنّی»، فرزندِ امام حسنِ مجتبی علیه السّلام، برای ازدواج، خدمتِ امام حسین می‌رسد، حضرت در وصفِ او می‌فرمایند که: «ای پسرِ برادر! من فاطمه را که به مادرم؛ دخترِ رسول اللّه شبیه‌ترین است، برای تو انتخاب کردم.»

در تاریخ آمده است که ایشان علاوه بر زیبایی، در عبادت، فصاحت و بلاغت و روایتِ حدیث هم بسی ممتاز بوده (گویا اُدبا و شعرای بزرگِ عرب، خدمتِ ایشان می‌رسیدند و اشکالاتِ شعری و زبانی‌شان را می‌پرسیدند!)... این ازدواجِ مبارک و شایسته _هر دو بزرگوار، فرزندِ امام و از نوادگانِ امیرالمؤمنین و حضرتِ صدّیقۀ طاهره و نتیجۀ رسول اللّه بودند_ در همان ایّامِ خروجِ سیّدالشّهدا از مدینه و در مسیرِ کربلا رخ داده و حضرات در روزِ واقعه، تازه داماد و نوعروس بوده‌اند! البتّه شُکرِ خدا جنابِ حسنِ مثنّی، پس از جهاد و مجروحیّت، به شهادت نمی‌رسند و به اسارت درمی‌آیند و گویا تا سی و پنج ساله‌گی، در کنارِ بانو زندگی می‌کنند واز مهم‌ترین کسانی بودند که وقایعِ عاشورا را نقل می‌کردند. در برخی خبرها هم آمده است که در نهایت به دستِ یکی از خلفای اموی، مسموم و به شهادت می‌رسند. فاطمه بنت الحسین تا یک سال پس از شهادتِ همسر، در کنارِ مزارِ او بیتوته می‌کند و روزها روزه می‌گیرد و شب‌ها به نماز می‌ایستد.    

بسیاری از اتّفاقاتی که در شامِ غریبان و در روضه‌ها می‌شنویم، منقول از این بانوست و ایشان همان بزرگواری است که به روایتی، وصیّتِ مکتوبِ سیّدالشّهدا برای حضرتِ سیِدالسّاجدین را حمل می‌کرده و در کاخِ یزید، موردِ طمعِ یکی از آن خبیث‌های حاضر قرار می‌گیرد و عمّۀ سادات؛ حضرتِ عقیلۀ بنی هاشم از او دفاع می‌کنند...

متنِ کاملِ خطبۀ زیبای ایشان را در سنِّ ده یازده ساله‌گی بخوانید!

خدا را سپاس به عددِ شن‌ها و ریگ‌ها، به سنگینیِ عرش تا زمین... +

 

* آیاتِ 22 و 23 سورۀ مبارکۀ حدید.
** یارانِ کوچکِ حسین علیه السّلام؛ سیّد احمد موسوی وادقانی، قدیانی، 1377.

۲ موافق ۰ مخالف

سلام

 استفاده کردم بعضی قسمتها خیلی برام جالب بود ممنون

سلام بر شما؛

سپاس بابتِ مطالعه.

من نمیدونستم که کربلا از مردها هم اسیر داشتن !! 

به به چه ازدواجی 

خیلی ممنون برای این اطلاعات

بله. ایشان هفده نفر را هلاک می‌کند و خودش سخت مجروح می‌شود و حتّی نقل است که گویا دستِ راستش هم قطع می‌شود و در میدان بیهوش می‌افتد. روزِ دیگر که سرهای شهدا را جدا می‌کنند، او را زنده می‌یابند و به وساطتِ یکی از سپاهیان اسیر می‌شود و... 

 

بله!

ممنون که خواندی، عزیزم!

مفید و مختصر 
خیلی ممنون خیلی خوب بود

سلامت باشی و خوشحالم!

 

من فکر میکردم همه ی یاران امام شهید شدن و فقط زن ها و بچه ها اسیر شدن (به استثنای حضرت سجاد)
بسی جدید بود در مورد فاطمه بنت حسین نیز
برای همش ممنون

بله. برای مریم قدری توضیح دادم.

ممنون که خواندی، کوثر جانم!

 صفحه ی آبگینه همیشه خواندنی و مستند است 
خیلی متشکرم


واقعا هم دغدغه ها و غمهای ما در مقابل اهل بیت خنده دار است.

حضرتِ‌عالی لطف دارید، همیشه! سپاس.

 

بله.

یعنی فاطمه بنت الحسین ده یازده ساله گی ازدواج کردند؟ حسن مثنی چند ساله بود؟

ماجرا را برای چند نفر دیگه تعریف کردم کلی سوال پیچم کردن و تعجب کردن !! :-)

نه؛ نُه یا ده ساله‌گی. جنابِ حسنِ مثنّی هم هفده ساله بودند.

سن‌ها را با زمانۀ ما نسنج!

:)

 

چه پسر عمو دخترعموی جالبی
پس مادر فاطمه هم نامادری و هم مادر زن حسن مثنی بوده؟!

خدا خیرت بده قالبو عوض کردی چشمام باباقوری میشد تا میخوندمت

علیهما السّلام.

ممممم؛ اوهوم!  :)

 

از بس تو و فاطمه غُر زدید!

بابا گفت که:

خیز و جامه نیلی کن، روزگارِ ماتم شد!

سلام

 

واقعا جای تشکر دارد ما همیشه پای منبر و در روضه ها نام یک عده شخصیتهای تکراری را میشنویم و در مورد بقیه اطلاعی نداریم

آن بحث کفویت در ازدواج هم بسیار اشاره ی درست و دقیقی بود اما مراجعه ی ما به آن ایه من فکر میکنم که ما هم در حد خودمان حق داریم و خنده دار نیست.  

سلام بر شما؛

خواهش می‌کنم و تشکّر از من است، بابتِ مطالعه و لطفِ جنابِ‌عالی!

بله.

البتّه که مراجعۀ ما محقّانه است و صادقانه و البتّه‌تر کودکانه! در مقایسه با کلاس و رتبۀ بالاتر، عرض کردم.

با رفقا چندین بار کار حاج محمود را گوش کردیم و گوش میکنیم و خواستم بگویم که بانوی آبگینه چند روزی هست ساقی و واسطه ی فیض هستید اجرتان با سید الشهدا

 

 

خوشحالم کردید و الحمدللّه که مقبول افتاد. خدا به آن ذاکرِ اهلِ بیت خیر دهاد!

سلام و عرض تسلیت دوباره
پست خوبی است.ممنون از تذکارش
اما بعد:
بانو مرحوم شیخ مفید فرزندان امام حسین را در کتاب ارشادش شش تن یاد کرده،شامل چهار پسر و دو دختر(تا آن جا که من به یاد دارم،خیلی بعید العهدم).چهار پسر عبارتند از علی اکبر،علی اصغر،جعفر،عبدالله و دو دختر شامل سکینه و فاطمه.خوب نقل ایشان معتبر هم هست.نقل های دیگری هم که دال بر فرزندان بیشتر هم هست موجود است.اما با توجه یه قراین همین شش فرزند-از نظر تعداد و نه اسامی- بیشتر به نظر من درست است(تکرار می کنم به نظر من).دلیلش هم این که یا مقاتل همخوانی بیشتری دارد.اما چند نکته:
با توجه به این که تواریخ معتبر از فرزندی یاد کرده اند که پیش از عاشورا به رحمت خدا رفته و می گویند جعفر نام داشته(گرچه من به اسمش مشکوکم و دلیلش را خواهم گفت) در عاشورا سه پسر و دو دختر حضور داشته اند.(که در اکثر مقاتل حضورشان دیده می شود).
از طرفی با توجه به اینکه امام همه فرزندان را با خود به کربلا آورده نمی توان گفت که از اهل بیت امام کسی در کربلا با ایشان نبوده،پس علی القاعده علی اکبر و علی اصغر و عبدالله و سکینه و فاطمه فرزندان امامند که در کربلا حضور دارند.چرا می گویم امام فرزندان بیشتر ندارد چون روایت داریم مولا فرمودند اگر خدا هزار فرزند هم به ایشان عنایت کند نامشان را علی خواهم گذاشت(نقل به مضمون)،و می بینیم که در مقاتل و تواریخ هم هر جا نامی از فرزندان ذکور می آید نامشان علی است ولی فرزندان بیشتری که در بعضی از تواریخ هستند نامشان غیر از علی می باشد،هم به مصداق این روایت و هم قراین تاریخی عرض کردم که امام فرزند ذکور دیگریغیر از امام سجاد و علی اکبر و اصغر ندارد در مورد دختران هم همین قاعده قراین صدق می کند.
تذکر اول:در وداع امام با اهل البیت،حضرت از دو دخترش به نام سکینه و رقیه نام می برد.
تذکر دو:در تاریخ آمده که حضرت سکینه بسیار زیبا و همچنین ادیب بوده است که شعرا از پس پرده شعرهایشان را به ایشان عرضه می داشتند.
باز به نظرم با این قراین احتمالا آنجه شما در پست آورده اید همان بی بی سکینه باشد.
احتمال دارد که در تاریخ نام های این بزرگواران با کنیه هایشان خلط شده و باعث گردیده فرزند دیگری به حساب آیند.الله اعلم
در هر حال سلام خدا بر حسین و اهل بیتش باد

سلام و تسلیتِ متقابل؛

سپاس‌گزارم بابتِ توضیحات ولی:

گفتارِ راویان و مورّخان دربارۀ فرزندانِ امام را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

اوّل همان که اشاره کردید و در «ارشاد» آمده است و شش تن را نام بُرده و اتّفاقاً ایشان هم فاطمه و سکینه را دو نفر می‌داند که اوّلی از امِّ اسحاق است و دوّمی از رباب.

دستۀ دوّم قائل به نُه نفرند که سه دختر در میانِ آن‌ها نام می‌برند که باز فاطمه و سکینه مستقلند، به اضافۀ زینب.

دستۀ سوّم قائل به ده فرزند هستند، چهار دختر: زینب، سکینه و فاطمه و رقیّه. البتّه رقیّه را به تصریح نام نبردند و یک مدرک حدس زده است که نامِ چهارمی رقیّه بوده است.

 

_ می‌بینید که در همۀ مدارک، این دو بزرگوار را مستقل می‌شناسند.

_ از طرفِ دیگر، در آن حدیثِ خواستگاریِ جنابِ حسن مثنّی، حضرت می‌فرمایند: ای پسرِ برادر! از فاطمه و سکینه هرکدام را بیشتر دوست داری، انتخاب کن! حسن مثنّی از شرم سکوت می‌کند و امام می‌فرمایند که: من فاطمه را که به مادرم ... برای تو انتخاب کردم. امّا دخترم سکینه غالباً غرق در ذاتِ پروردگار است و اکنون برای شوهرداری آمادگی ندارد.

_ در تاریخ صریح آمده است که فاطمه به نکاحِ حسن مثنّی درآمده و نعداد و نامِ فرزندانشان هم ذکر شده است. حتّی پس از شهادتِ حسن مثنّی شوهرانی دیگر و فرزندانی دیگر هم برای او ذکر کردند.

_ در بابِ ازدواجِ حضرتِ سکینه هم، برادرِ حسنِ مثنّی؛ یعنی عبداللهِ اکبر را نام بُرده‌اند که چندی بعد سکینه را خواستگاری می‌کند و البته گویا در حدِّ عقد باقی مانده است... یعنی ازدواجِ این دو خواهر با دو پسرعموی خود از مسلّماتِ تاریخ است. پس از شهادتِ جنابِ عبدللّه هم همسری برای حضرتِ سکینه ذکر نشده، به غیرِ تاریخِ اهلِ تسنّن که خیلی قابلِ اعتنا نیست.  

باری؛ در مجموع من فکر می‌کنم که حتماً این دو بزرگوار مستقل از هم بوده‌اند.

بله؛ سلام اللّه علیهم اجمعین!

 

بسیار عالی ولی یک جاهایی روضه مکشوف بود

سپاس که مطالعه کردید.

 

عجب ازدواج شیرینی !
چه زوج خوشبختی.
گل‌های  باغستان‌های نبوت . نور با نور ، الطیبات للطیبین.
سلام الله علیهم و علی آبائهم و آل بیتهم الطاهرین.

بله، واقعاً!

 

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان