آب‌گینه

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!

طبقه بندی موضوعی
پیوندها

رندانِ صبوحی‌زدگان *

    نگاه کن! با دل‌های پریشان و بی‌قرار،  چشم‌های تر، سینه‌های زخمی، بال‌های خسته، جامه دریده و نیلی، به احترامِ حضرتِ عشق، تمام‌قد ایستاده، بزم آغاز می‌کنند؛ همه با هم و هماهنگ، بال می‌گشایند و ذکر می‌گویند و اشک می‌فشانند و نامِ دل‌بَر که می‌آید، مست از بادۀ یادش، اختیار از کف داده، دَم می‌گیرند، می‌جوشند و می‌خروشند و می‌چرخند و می‌رقصند و پرواز می‌کنند! این همان سماعی نیست که باید و شاید؟! کجاست آن شیخکِ کذّاب و آن صوفیِ مدّعی تا این بی‌خودی و شوریده‌گی را تماشا کند و خاموش بماند و بمیرد؟

 

 * حافظ جان.

نظرات  (۱۱)

 • پشت کوهها
 • به به

  لذت بردم واقعا

  پاسخ:
  خدا را شُکر و ممنونم.
 • محمد صادق
 •  

  سلام

   

  بسیار زیبا

   

  اجر شما با سید الشهدا

   

   

  پاسخ:

  سلام بر شما؛

  لطف دارید.

  اِن‌شاءللّه...

   

 • کمی خلوت گزیده!
 • ای جانم...
  پاسخ:
  :)
  چه خوب بود 

  احساس غرور کردم و لذت بردم
  پاسخ:

  متشکّرم.

  الحمدللّه.

 • ایستاده در غبار
 • سلام بر حضرت عشق


  با اجازه ی شما ارسال شد برای رفقای هیئت همان رندان صبوحی زدگان ....
  پاسخ:

  خواهش می‌کنم و تشکّر.

  خوشا حال و بالِ شما و هیئتِ شما!

  این ذوق و سماع ما مجازی نبُوَد
  این وجد که می کنیم بازی نبوَد

  با بی خبران بگو که ای بی خردان
  بیهوده سخن بدین درازی نبود!
  پاسخ:
  متشکّرم جنابِ «نائب» ولی شعر را جستجو کردم و دیدم، سرودۀ «علاءالدّولۀ سمنانی»؛ صوفی و منکرِ حضورِ امامِ زمان است. جزوِ همان دسته‌ای که در پایانِ این یادداشت، تسخرشان رفت.  

  احسنت

  هم باید و هم شاید
  پاسخ:

  سپاس.

  بله.

 • هدهد باد صبا
 • عالی عالی
  پاسخ:

  ممنون.

  من ازصاحب شعر اطلاع داشتم و عمداً این شعر را استفاده کردم و البته کمی هم هدفمند!
  پاسخ:
  متوجّهِ منظور و هدف‌تان نمی‌شوم. چرا؟ شما هم از بابِ سُخره ذکر کردید؟

  منظورم این بود که اگربخواهیم وصف حال شیفتگان ائمه را در مجالس مداحی و سینه زنی، به مجلس بزم و رقص تشبیه کنیم، در این صورت علاءالدوله سمنانی ملعون از ما مدعی تر و جلوتر است...!!

  به عبارتی، این یک ان قُلت پنهان بود بر بعضی مفاهیم نوشتۀ زیبای شما که نخواستم مستقیم گفته باشم. ان قلت یواشکی فقط روی واژه های «بزم» و «رقصیدن». 
  پاسخ:
  چنین اِشکال و اِن‌قلتی از حضرتِ‌عالی بعید بود!
  شما با ادبیات و بزرگانی چون سنایی، حافظ و... آشنایی دارید و می‌دانید که چرا و چگونه حظِّ معنوی و ملکوتی را در ظرفِ برخی واژگان و اصطلاحات محسوس و ملموس می‌کنند و...

  متصوّفه و عرفای دغلِ ادبیاتِ فارسی، از معنویّت و شهودی کذایی و دروغی دَم می‌زنند و آبشخورشان و صاحبِ لوا و خرقه‌شان نجس و پلشت است، نه ظرف و واژگان!

  اتفاقاً چنین ان قلتی را از من بعید ندانید.

  من هم این راقبول دارم و درک می کنم که حظوظ معنوی با استفاده از ظرفیت برخی واژگان، مثل شاهد و می و مطرب و ساقی و مستی و سرمستی و رندی و سرخوشی و شنگولی و نغمه و آواز و وجد و سرور و دست افشانی و امثال این ها ملموس تر و محسوس تر می شوند. و این را هم می دانم و میفهمم که برای فهم و درک مطلب، راهی مناسب تر از این نیست و اصولاً با فرهنگ و اصطلاحات و ادبیات گفتاری عرفا آشنایی لازم را دارم. اما، این را هم باور دارم که هر حظی هرجا به دست نمی آید و هر واژه ای هم مناسب هر حظی نیست. کما اینکه به سر و سینه زدن و سوکواری کردن در قتل مظلومانۀ حجت خدا و حسین حسین گفتن را مصداق رقصیدن نمی دانم. چرا که در چنین شرایطی عزادار حسین در حال ملامت کردن خویش است و ابتهاجی حاصل نمی شود که بخواهد منجر به رقصیدن او شود.

  به این ترتیب، حساب بزم معنوی را از رزم معنوی جدا می دانم و رقصیدن را نیز در همه جا نمی پذیرم و نمی توانم شاهدش باشم. ایضاً، نامگذاری بزم معنوی را روی هر مراسمی  در هر جا و در هر شرایطی نه میسور می دانم و نه ممدوح. همچنانکه معتقدم به کار بردن لفظ رقصیدن در هر شرایطی برازنده نیست و برای هر کاری نیز شأنیت ندارد..

  رقصیدن، جایی به دل می نشیند که عاشق می خواهد، خوف و خطر را به سخره بگیرد. مثل این بیت:

  زیر شمشیر غمش رقص کنان باید رفت

  کان که شد کشته او نیک سرانجام افتاد

  و یا مثلاً در وصفِ حال یاران اباعبدالله در شب عاشورا گفته اند که آن شب همه شاد و شنگول بودند. بخشی از اوقاتشان را به شوخی و مزاح میگذراندند و برای رسیدن به شهادت لحظه شماری می کردند.که معنی و مفهوم آن، می تواند عشق به شهادت و نهراسیدن از مرگ باشد.

  پاسخ:
  نظرِ شما محترم است، گرچه با آن موافق نیستم.