بایدِ کفش؟!

یک سؤال: ترجیحِ شما چیست؟

اگر مجبور به پیمودنِ راهی سنگلاخی و پُرفراز و نشیب باشید و کفش‌های در دسترس و ممکن هم، پایتان را بزنند و یا مناسبِ شما نباشند و نپسندید، چه می‌کنید؟ پابرهنه به راه ادامه می‌دهید و یا به آن حدّاقل و معیوب و یا آن ناپسند و نامناسب راضی می‌شوید؟   

۱ موافق ۰ مخالف
کفش که هیچ دمپایی هم گیرم اومد میپوشم :-))))

شوخی کردم 

:))


من باشم میگم مبارک است و با همان کفش های بظاهر تنگ حرکت می کنم و راه را ادامه می دهم...


تو پای به ره بنه دگر هیچ مپرس

خود راه بگویدت که چون باید رفت

سپاس بابتِ پاسخ.

می‌پوشم و کمی صبر میکنم شاید کفشها جا باز کردند و اندازه شدند و یا بالاخره به آنها عادت کردم و پسندیدم

متشکّرم بابتِ ابرازِ نظرتان.

سلام

هر راهی که دردش کمتر باشه و کمتر مانع دیر رسیدن من بشه. رسیدن هدف بود دیگه؟ حالا با کفش یا بدون کفش، هر کدوم که من رو میرسونه یا زودتر میرسونه

سلام بر شما؛

سپاس‌گزارم. 
البتّه موردِ سؤال همین است؛ در نهایت کدام گزینه؟

شما بگید کدوم دردش کمتره، من همون رو انتخاب میکنم!

پاسخ را اگر می‌دانستم که مصدّع نمی‌شدم. :)


البتّه فی‌الحال و شخصاً پای برهنه را ترجیح می‌دهم ولی به پاسخ‌های دوستان فکر می‌کنم.


با عین ها هم رایم
با توجه به ثبات هدف و نسبیت ابزار رسیدن به هدف؛آنکه اولی است منتخب است و در این مثال آنچه درد کمتری به همراه دارد اولی است.

خب کدام دردِ کمتری دارد؟ (درد شاملِ همۀ مضرّات و عواقب هم می‌شود.)

سلام بر آبگینه ی گرامی

کامنتها را هم خواندم و به نظر بنده ی حقیر فقط نباید به خود و منافع خود فکر کرد پس تکلیف وظایف ما چه میشود؟ گاهی باید تن داد به محدودیتها به نظر من ما نباید به تنها رسیدن فکر کنیم و اصلا رسیدن به تنهایی ممکن نیست 

سلام بر شما؛


متشکّرم که مطالعه کردید و نظر دادید.

خوب به چند فاکتور بستگی دارد
اول هدف؛که هر چه بالاتر و والاتر باشد آستانه تحمل انسان برای تحصیلش بالاتر می رود پس در انتخاب وسیله موثر است
دو دیگر باور فرد و سومین فاکتور سلیقه فرد است.
شما باید مصداقی سوال را مطرح کنید تا هر کسی بر اساس این سه فاکتور انتخابش را بسنجد.البته این نظر من است.
به عنوان مثال همین جنگ در سوریه برای همه متدینین سوال ایجاد کرد؛و هر کس به فراخور هدف و باور و سلایقش با آن روبرو شد؛و هرکدام به جوابی رسیدند(کاری به افرادی که از زیربار مسیولیتشان در رفته اند ندارم و شامل عرض من نیستند و فقط آن هایی را می گویم که رفتن و یا نرفتنشان با دلیل بود و هست)
لذا بیان جواب سوال شما ناگزیر نیاز به بیان مصداق دارد.

بله.

متشکّرم.

سلام علیکم
یک بحث هزینه و فایده است که البته قضاوت در مورد آن پیش از آغاز مسیر ممکن است دشوار و دچار عدم قطعیت بالا باشد. چند نکته و سؤال شوخی و جدی که در این مورد به ذهنم می‌رسد:
- کفش‌ها جا باز می‌کنند؟ اگر کفش‌ها در جریان پیاده‌روی جا باز کنند، شاید تحمل برخی سختی‌های ابتدایی ارزشش را داشته باشد.
- می‌شود بخش‌هایی از کفش را اصلاح کرد؟ مثلاً بخشی از پنجه یا پشت کفش را برید تا زیاد پا را اذیت نکند.
- اگر کفش‌ها را بپوشیم و بعد از طی مسافتی تحملش برایمان خیلی سخت شود یا به این نتیجه برسیم که بدون کفش بهتر می‌توانیم راه برویم می‌شود کفش‌ها را درآورد؟
- درد و سختی کم‌تر یک گزینه لزوماً به معنای بهینه بودن آن است؟ ممکن است جایی درد بیش‌تر با فایده‌ی بیش‌تری همراه باشد یا از ضرر بزرگ‌تری جلوگیری کند.

و علیکم السّلام؛

سپاسِ فراوان. لطف کردید و یادآوریِ نکتۀ پایانی بسیار خوب بود.  

خیلی سال پیش از کفشی خوشم اومد و با اینکه مقداری اذیت می کرد ، خریدمش....!!!!
اما به دلایلی فرصت نشد  بپوشمش....
چند سال بعد برای شرکت در مراسمی به یادش افتادم و پوشیدمش و بعد از مراسم مممممجبور شدم مسیر رو تا خونه پیاده برگردم !!!!! تا یک جاهایی رو با عذاب حرکت کردم اما از یک جایی اونقدر اذیت شدم که درش آوردم !!!!! درش آوردمو راحت شدم ...!!! کفشم و گرفتم تو یک دستم و تو یک دستم کیف !!! اونقدر درد کشیده بودم که دیگه نگاه مردم هم برام مهم نبود !!! سنگ ریزه ها رو زیر پام حس می کردم ، سختی ها ، تیزی ها ، ولی راحت تر شده بودم !!!!! تا رسیدم خونه !!!!
ولی خوب !!!! قطعا اگر زیر پام آتشی بود و ریگ داغی ! شاید هرگز حاضر به دراوردنش نمیشدم !!
به نظرم اولا باید دید با تحمل سختیش چی به دست میاد ! یا چه ضرری و سختی ازت دور میشه ! و دوم  قطعا باید میزااااااااان تحمل رو در نظر گرفت !!! خیلی مهمه این پیمانه ی صبر و تحمل ! خیلییییییییی!

به‌به؛ وفای گریزپای من!

ازقضا، دیروز یادت بودم و نگرانت بودم که چرا باز غیبتِ صغرایت، کبری شده است!

 

درست گفتی. آستانۀ درد و تحمّل بسی تعیین‌کننده است.  

 یک مثالی هم من میزنم....!!!
یک دوستی داشتم در دوران دبیرستان که خیلیییی بهش علاقه مند بودم ، خیلی دختر خووووب و مهربونی بود اما بی عقلی های خاص خودش رو هم داشت....چند باری هم به خاطرش من تو دردسر افتادم...!!
خیلی تحمل کردم اما بعد از. ۲ سال به این نتیجه رسیدم که  ترجیح میدم همه ی عمررررر هیچ دوستی نداشته باشم تا اینکه کسی در کنارم باشه که ایده آل من نیست.....! و این شد یکی از قانون های زندگیم تا همین الان ...!!
اما اینو مطمینم که اگر تو یک جزیره ای تک و تنها بودم که هیچ همزبونی نبود ، تاریکی بود ! ترس بود ، خستگی و ناامیدی بود ، با کمااااااااااال میل حاضر بودم همون دوستم کنارم باشه و تا ته عمر همنشین و هم صحبت هم باشیم !!!!!

ماجرای کفش خیلی کلی بود !!!! با این حال اینو میدونم که اگر هم جزیی بود ، نسخه های خودمون رو هیچ وقت نمی تونیم برای هم بپیجیم.....!

شرایط متفاوت ، اهداف متفاوت ، صبر و تحمل متفاوت ، میزان ایمان و توکل متفاوت ، تصمیم های متفاوتی رو برای هر کس به وجود میارن !!!!!

سطرِ پایانی‌ات...

خیلی خوب و ممنون.

پناه بر خدا از «تصمیم»!

 

بعضی چیزها برای همیشه بیخ ریشمونن ! اگر بدونم که یه کفش قراره تا ته ی راهی پام باشه ، قطعا قبل انتخاب و پوشیدنش مطمین میشم که آیا میتونم با معایب و نواقص و مضراتش کنار بیام یا نه......!!!! اگگگگگگگگگگگگگگگگگر از یه جایی اون وسط ها قرار باشه درش بیارم ، چرا پس بپوشمش !!!! بهتره بزارم پاهام به بدبختی خودشون و سختی هاشون عادت کنن....!
پس باید مطمین شد !!! باید خودموبشناسم ، پاموبشناسم !

تخمین همین توانایی هم بسی سخت است...

من که فکر میکنم گاهی کفش ممکنه پاتو بزنه ولی بازم به دلت نشسته، دوسش داری پس ادامه میدی باهاش 

ولی چقدر اون کفش مورد پسند تو دیدنیه :-)))

اوهوم؛ تصمیمِ عاشقانه‌ و نه عاقلانه.

 

بعله! البتّه که کفش نیست و تاجِ سَرست و هرکجا هست، خدایا به سلامت دارَش! :) 

و البتّه‌تر، چشماتو درویش کن، خواهر! :دی

هوووم اندکی پیچیده س

اول میبینم واقعا همههه ی کفش ها باهام سازگار نیستن؟؟؟خب چرا؟؟ شاید دیدم کامل گراست... یعنی ممکنه کفش هایی ظاهرا نامناسب باشن -مثل کفش پاشنه ده سانتی-برای مسیر های سخت. اما در عمل بهتر از یک اسنیکر باشن چون جنس چرمشون خوب بوده و کفاش خوبی داشتن...کوثر! منِ روستایی «اسنیکر» نمی‌دانستم یعنی چه! گوگل کردم، فهمیدم. خیر ببینی! :)

 

بله؛ کمال‌طلبی خوب نیست؛ هم سویی به سمتِ خودخواهی دارد و هم سری به سمتِ نابودی! 

ولی حتما ترجیح میدادم کفش بپوشم حتی اگر فقط۶۰درصد پارامترهای منو داشت چون میدونم اگر این کارو انجام ندم روزی میاد که حاضرم کفش که هیچی به پلاستیک پا کنم از شر آسیب ها رها بشن تا یه سنی تحمل پا برهنه بودن را دارم

و اینکه کفش تنگ ریسکش کمتر از کفشی که کلا نا مناسب چون امید هست جا باز کنه

‎;)‎ق

فکر می‌کنم، عزیزم! خیلی متشکّرم.

من اگر باشم، کفش میپوشم. ممکن است یک کارهایی با کفش کنم که سختیش کمتر بشه اما پای بدون کفش نمیتوانم. مثلا ممکن است کفش را نصفه پا کنم و روی پنجه راه بروم باهاش. یا ممکن است پشتش را بخوابانم حتی اگر خیلی دوستش داشته باشم. یا ممکن است حتی اگر پاشنه داشته باشد، پاشنه هایش را بشکنم. بالاخره سعی میکنم یک جوری در کفش تغییر ایجاد کنم تا راحت تر شوم اما بدون کفش میدانم نمیتوانم و خیلی اذیت میشوم.

ممنونم بابتِ پاسخ. 

فکر می‌کنم کفش می‌پوشم
هر وقت تحملم تمام شد به گردنم می‌آویزم و برهنه پا ادامه می‌دهم و وقتی که آزار راه زیاد شد، دوباره به پا می‌کنم .

سپاس‌گزارم.

اونایی که کفش میپوشن، به پای خودشون اعتماد ندارن یا از سختی راه و آسیبهاش میترسن. تو به پاهات اعتماد داری؟شجاعی؟  از سختی راه میترسی؟ من پابرهنه میرم. کفش نداشتن بهتر از کفش بد داشتنه!

بسی موافقم!

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان