آن کبوترِ غمگین

     نظراتِ بسیاری را در بابِ نتایجِ انتخابات، این طرف و آن طرف خواندم. هرکسی هم به اقتضای مطالعات و تجربیّاتش دلایل و فرآیندِ ساده و یا پیچیده‌ای را برای چراییِ این مسئله مطرح می‌کند. همه هم البتّه ژستِ تبریک دارند و از احترام به خردِ جمعی و نظرِ اکثریّت می‌گویند!

    من امّا فکر می‌کنم، اِشکالِ بزرگِ ما خیلی ساده و واضح است: «نفس»! تعدادِ بسیاری از این 22 میلیون نفر ایرانی، با اسلام، حجاب، شریعت و اصلاً جهان‌بینی مشکل داشتند و طبعاً نامزدی را انتخاب کردند که کنارِ زنانِ مکشّفه عکس گرفته و از کثرت‌گرایی و پلورالیسم و تسامح و تساهل به شکلِ اغراق‌شده می‌گوید و با طبقۀ روشن‌فکر و آرتیست و... تعاملِ سازش‌مآبانه و حمایت‌گرانه دارد. بسیاری دیگر بابتِ اقتضای زندگی خود و یا عزیزان‌شان در خارج از کشور و نیاز به ارتباطِ دوستانه با غرب و تبادلِ دلار و صدورِ ویزا و پروازِ مستقیم و سفارت‌خانه و چه و چه، روحانی را پسندیدند. برخی در سیستم‌های اداری، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی انتفاعِ شخصی و جمعی داشتند. بعضی بابتِ کینه و لجاجت با گروهِ مقابل و به جهتِ آن که رئیسی رأی نیاورد، به روحانی رأی دادند. بسیاری هم از ترسِ جنگ و جهاد و به عشقِ عافیت و سلامت... هرطور نگاه کنی، نفس است که جولان می‌دهد و به قولِ حکیم سنایی:  ز حرص و نفسِ شهوانی، عدیل و یارِ شیطانند!

     امروز در جلسۀ مدرسه، یکی از همکارانم بابتِ نتایج و تخلّفاتِ انتخابات گریه می‌کرد و  دنبالِ چراییِ ماجرا بود؛ برای او گفتم که با  این همه دلیل، بیّنه و سند، حجّت بر همه تمام بود و آفتاب آمد، دلیلِ آفتاب! تشخیص حق از باطل سخت نبود، مشکل به قولِ «فروغ» این است که:

هیچ کس نمی‌دانست که

                 نامِ آن کبوترِ غمگین

                           کز قلب‌ها گریخته،

                                               ایمان است      

 

* جنبۀ مثبتِ این اتّفاق آن است که با این سیاست و نگاهِ حضراتِ آمریکایی، به قولِ جنابِ آقای «معلّم دامغانی»ِ مرحوم، به فرج نزدیک‌تر می‌شویم!

۶ موافق ۲ مخالف
احسنت

متشکّرم.

هعی🙁نفس خر است نقطه🙂
فقط من موندم میگفتن فتنه میشه واسه چی بود...
بعد  به نشان اعتراض باید چه کرد مثلا باید چادر از سر خود کشید یا حزب اللهی هل را کتک زد یا بسیجی ها را...؟!
🤕😐

خب قرار بود، الحمدلله با دعا و تدبیر ممکن نشد!

نه خواهرم! شوما چادرت را محکم بچسب! :))

من خیلی موافقِ این تحلیل‌ها نیستم که ائتلاف غلط بود و یا زود بود یا دیر بود و... کار از جای دیگر خراب است! این برای تنها کشورِ شیعۀ جهان فاجعه است که بیش از نیمی از آن، حق را می‌بینند و باز به نمایندۀ سکولار و غرب‌زده‌اش رآی می‌دهند. دعا کن حضرتِ صاحب برسد...

تبریک به رقبا خداقوت به رفقا 

انتخاب و تأییدِ باطل تبریک ندارد، جناب!

امّا خداقوّت برای مؤمنان و آزادگان و مأجور باشند و هستند، اِن‌شاءلله!

من نمیفهمم چرا همیشه ما میشیم قوم الظالمین!
اون سالی که رای نیاوردیم شدیم خس و خاشاک حتی اگه تعدادمون 14 میلیون نفر بود.
امسالم شدیم بی دین و عافیت اندیش!
بهتر نیست به جای اینکه دور خودتون و دنیاتون یه دیوار نخ نما شده بکشید واقعیت رو قبول کنید؟؟
دنیای ما عوض شده!
من به روحانی رای دادم!
چادر یام نماز میخونم اگه خدا قبول کنه روزه هم خواهم گرفت هیچ کس رو اون ور آب ندارم به اندازه ی شما هم از استعمار و تروریسم جهانی بیزارم. من نه پستی دارم نه طمعی به پستی دارم. من به اعتقادم رای دادم. قرار نیست هرکی مثل شما فکر نکرد بکوبیدش!
خواهش میکنم دست از تفکر های بسته تون بردارید لطفا لطفا
این 23 میلیون نفر قطعا بهتر از شما میدونن چطور انتخاب کنن چون 23 میلیونن!
لااقل به حرف رهبرمون گوش کنید و دست از قضاوت بردارید و تبریک بگید به رقبای انتخاباتی

نخیر؛ بنده همۀ تلاشم این بوده و هست که در پیِ حقیقت باشم و نه واقعیّت!

نخست این که: خس و خاشاک را به آشوبگرانِ کفِ خیابان و  یک سری وحشیِ از خدا بی‌خبر گفتند که افتادند به جانِ مردم و در و دیوار را آتش زدند؛ بعید می‌دانم که شما هم جزوشان بودی! همین رهبر «موسوی» و اعوان و انصارش را فتنه‌گر خوانده، بارها در طولِ چهارسالِ گذشته، گوشِ «روحانی» و کابینه‌اش را بابتِ خراب‌کاری‌ها کشیده و  همین رهبر، «رئیسی» را برای مدیریّتِ آستانِ قدس با آن همه اموال و ثروت و حسّاسیّت برگزیده‌است. ایضاً ایشان و علمای بسیارِ دیگر، مستقیم و غیرِ مستقیم رئیسی را تأیید کردند و اصلح دانستند. لذا از رهبری خرج نکن! حالا بماند که با نگاه کردن به کارنامۀ دولتِ اعتدال، نیازی به تأیید و راهنماییِ دیگران هم نبود و هر عقلِ سلیمی راهِ خود را می‌یافت.  

دو دیگر: خیلی هم عالی؛ خدا از هر دوی ما قبول کناد! بر اساسِ کدام حجّت و دلیلی روحانی را اصلح دانستی؟! اگر قابلِ دفاع است و فرداروز، توانستی در پیشگاهِ پروردگاری که بر او نماز می‌بری، پاسخ‌گو باشی، هنیئاً لکِ!  همان اندازه که نظرِ شما برای خودت محترم است و می‌توانی تعریف و تحدیدش کنی، برای بنده هم مفروض و محترم است. پس کودکانه از کوبیدن، لطفاً و قضاوت، سخن نگو و خواهش نکن! 

سه‌دیگر: عجب؛ «قطعاً»؟! :) شما که اهلِ نماز و چادر و روزه هستی، حتمی قرآن هم خوانده‌ای؛ پروردگارِ عالم در قرآن الکریم فرموده‌است: « وَ اِنْ تُطِعْ اَکْثَرَ مَنْ فِى الاْرْضِ، یُضِلُّوکَ عَنْ سَبیلِ اللهِ»! تسلیم در برابرِ اکثریّت، آفتِ عقل است؛ پروردگار در حدود بیست آیه پیروانِ اکثریّت را گمراه، ناسپاس و جاهل خوانده است.  نخیر؛ قدرت، ثروت و اکثریّت نشانِ حقّانیّت نیست! این قانون هم البتّه اظهر مِن الشّمس است و نیازی به بازگو کردن نبود!

همسایه! من به احترامِ همسایه‌گیِ وبلاگی و رفت و آمدِ گذشته، پاسخ دادم. اگر دلیلِ و حجّتِ مستدل داری، بسم الله!

سلام علیکم
سپاس بابت تحلیلتان. همان‌طور که فرمودید این موارد بخشی از دلایل برای بخشی از رأی‌دهندگان بود. در کنار این‌ها باید بخش‌های دیگر دلایل و رأی‌دهندگان را هم در نظر گرفت.
خداوند یاورتان!

و علیکم السّلام؛

سپاس بابتِ مطالعۀ حضرتِ‌عالی.

عرض کردم. به‌گمانم دلایلِ دیگر هم ذیلِ همین هوا و نفس‌پرستی بگنجد. ولی خوشحال می‌شوم که برشمرید و بدانم.  

شما را هم!

من که دارم دق میکنم .... :(((

نمیفهمم چطوری میشه به روحانی رای داد و به خاطر سند ۲۰۳۰ ناراحت نبود؟ نمیفهمم چطور یه عقل سلیم میپذیره این بلا سر انرژی هسته ای ما بیاد و باز به روحانی رای بدن؟؟ نمیدونم چطور این همه برادر روحانی و وزراش اموال مردمو غارت کردن ولی باز بهش رای دادن این همه علما گفتن نامزد اصلح رئیسیه و به اون رای بدین و باز به روحانی رای دادن 
یعنی ۲۳ میلیون نفر  همه ی اینارو دیدن و باز به روحانی رای دادن؟؟؟ باورم نمیشه...
من دارم دق میکنم نیلووووو 

:)

آرام باش، دختر!

ما «سقیفه» را در طولِ عمرِ تاریخی‎مان دیده‌ایم که حقِّ حجّتِ خدا را غصب و بهانۀ آفرینش را مجروح و پرپر کردند. در همین انقلابِ معلول و ناقص‌مان روزهای سخت‌تری داشتیم و «هاشمی» و  «بنی صادر» را هم  تجربه کردیم. این کشور صاحب دارد! روحانی و امثالِ روحانی عددی نیستند و عِرضِ خود می‌برند و زحمتِ ما می‌دارند.   

ببین! آن طرفِ ماجرا هم حالا معصوم نبود و بی‌اِشکال! خیر الموجودین بود و گزینۀ بهتر. دل‌بستن به هر دو طرفِ ماجرا عاقلانه نیست. مهم آن بود که ما وظیفۀ خود را انجام دادیم و طرفِ حق را گرفتیم.    

آذری قیز شما به چی باور داشتی و به روحانی رای دادی؟؟؟

سلام

 انتخابات به پایان رسید و برنده ی اصلی انتخابات مردمی بودند که انتخاب کردند و نظامی بود که مردمش نشان دادند ادعاهایی که سالهای قبل در جهت خدشه دار کردن مردم سالاری او میشد، توسط خود مدعیان رد شد و صحه گذاشتند بر این که انتخابات جمهوری اسلامی، مردم سالاری حقیقیست و اندک خدشه ای به آن وارد نیست.
برنده ی انتخابات نظامی بود که تمام مردم را، چه موافق و چه مخالف خود را به پای صندوق های رای آورد، صندوق هایی که از فیلترهای قانونی نظام گذشته اند. نظامی که نشان داد که مردم در نظام اسلامی، مهمترین و اصلی ترین تعیین کننده ی تغییرات کلان در آن هستند و اگر مردمی تغییری بخواهند و یا ادامه ی وضع موجود، قطعا به خواست اکثریت آنها بستگی دارد.
گاهی هم سخنانی در باب تخلف در انتخابات گفته می شود، در اینکه تخلفاتی در این انتخابات رخ داده است، به بیان مجریان آن و قوه قضائیه و شورای نگهبان، شکی نیست اما "تخلفات" مانند همه ی انتخابات ها در سراسر جهان، جزئی بوده و تاثیری در آرا و نتیجه کلی نداشته است و اتفاقی که دال بر "تقلب" بوده باشه است، رخ نداده و تفاوت افرادی که نامزد آنها در این انتخابات رای نیاورد با سال 88 در آن است که اینان از مجاری قانونی اقدام میکنند و به پیگیری آنها امید و اطمینان دارند و این مجاری قانونی را فصل الخطاب می دانند و هیچ گاه چه پیش از اعلام نتایج رسمی (که هنوز تا این لحظه تجمیع کلی صورت نگرفته) و چه پس از آن، با اردوکشی های خیابانی و از بسترهای غیر دموکراتیک، اعتراضات خود را به گوش کسی نمی رسانند. هر چند، دوستان من، به نظرم این اتفاقی که برای توزیع تعرفه ها افتاد را بیشتر باید به پای بی عرضگی مجریان و مدیران گذاشت تا تخلف! زیرا در موارد زیادی که در این چند سال (مانند سبد کالا و ...) که با حجم زیادی از مردم در بازه ی کم مواجه می شوند، توانایی مدیریت آن را نداشتند.

و خاصیت نظام مردم سالاری آن است که به مردم این حق را می دهد که اشتباهات گذشته ی خود را جبران کنند و از طرفی اگر هم اشتباهی باشد، هزینه ی آن برای همه ی مردم است. اگر قیمت دلار بالا می رود، اگر مسکن گران می شود، اگر رکود حاکم می شود و یا اگر بیکاری سر به آسمان می گذارد، هزینه ی آن برای همه ی مردم است تا درس بگیرند و در دور بعد، اشتباهات خود را جبران کنند.  (شفیعی)

 

سلامُ علیکم،

سپاس‌گزارم.

آن مردم‌سالاری و حقِّ رأی برای همه و اذعانِ مدّعیان بر صحّتِ انتخابات را بسی همراهم و بله. گاهی فکر می‌کنم این جماعتی که سالِ 88 آن کولی‌بازی را درآوردند و حیثیّتِ کشور را در جهان بردند و این همه هزینه تراشیدند، با چه رویی حالا رأی می‌دهند و جشنش را هم می‌گیرند! :)

امّا در بابِ تخلّف، قبول دارم که تعیین‌کننده نبود ولی حتمی از بی‌عرضه‌گی و عدمِ مدیریّت نبود. حضرات از ترس‌شان، موش دواندند. رأیِ آقای روحانی هم با سیاست و دغل و تطمیع و تهدید این اندازه شد و البتّه سطحی‌نگری و دنیاطلبیِ ملّت!

بله خب، تر و خشک با هم می‌سوزند. اقتضا و ابتلا در دنیا این چنین است. تا معصوم تشکیلِ حکومت دهد.   

جمله ای که در پست قبلی از آقای مطهری نقل کردید محشر بود

 هر اندازه احمق زیاد باشد بازار نفاق داغتر است

خوشحالم که آبگینه دوباره مینویسد سپاس از شما

خوشحالم که آبگینه را می‌خوانید و سپاس از من است.

 

بسیار خوب و دقیق گفتید
البته نباید از شیوه ی تکثیر آراء در ایران غافل شد. که در آن یک خانواده به تاسی یک نفر همه به یک شخص خاص رای می دهند بدون حتی ذره ای تحقیق

متشکّرم. لطفِ شماست.

بله؛ آن هم به گمانم، از بابِ دنیاخواهی است؛. چون عزیزم را دوست می‌دارم، رأی و نظرِ او را هم صحیح می‌دانم و می‌پسندم.  

رفتم رای بدم خانم کناریم نوشت حسن روحانی
گفتم چرا؟
گفت خب بنویسم رییسی؟
گفتم روحانی چکار کرد تو این 4سال؟

خط زد نوشت ابراهیم رییسی!

جالب بود برام که چقدر انتخابش به هوا بند بود!!!


موافقم باحرفت...اکثر این 23 میلیون اسلام گریز اند....

عزیزم! شما دچارِ تخلّفِ انتخاباتی شدی! :))

بله و ممنون بابتِ همراهی.

سلام آبگینه جان. خوبی؟! کجایی؟ نگران بودیم.. 
ولی کاش میشد رفت و از تک تکشون  پرسید چرا با وجود اینهمه خیانت مسلم جناب روحانی/ فساد و تفرعن و مدرک تقلبی/ دست درازی به بیت المال/ برجام/ سند 2030/ توهین مکرر به رهبر و منتقدان و مردم/ تحریم سپاه توسط دولت/ بسیج گریزی و سپاه ستیزی/ رها کردن یمن و جبهه مقاومت/ برگرداندن کشتی نجات از نیمه راه/ وضع بد رکود و اقتصاد مقاومتی/ گند به کشاورزی و صنعت و دانشگاه و هوافضا و موشکی و هسته ای/ دختر صفدر و دختر وزیر/ قاچاق کالا و هزار گناه نابخشودنی و غیرقابل انکار باز بهش رای دادن؟! حتی کوله بر های بانه.. دردآور نیست؟

سلام بر دکتر جان؛

خوب که نیستم ولی به گمانم و به قولِ «معصومه آباد»، زنده هستم! :) قربانت و ببخشید!

آفرین؛ خیلی خوب خدمات‌شان را لیست کردی!  اِع؛ من این کوله‌بَرها را نمی‌دانستم. خیلی ممنون.

نتایج که آمد، یادِ تو هم بودم...

یعنی همه ی شما 16 میلیون نفر به خاطر رای به رئیسی نفس ندارید و ما داریم؟؟

میدونی که باهات مخالفم ولی دوست دارم :-*

آره دیگه؛ ما همه قدّیس و قدّیسه هستیم. برو یه فکری واسه خودت بکن!

خب فرقِ من باتو اینه که باهات مخالفم و دوسِت هم ندارم! :دی

امّا حرفِ حساب:

_ نور و ظلمت هر دو طیف دارند و نردبانند. من هم حتمی گرفتارِ ظلم و دنیا هستم ولی در این انتخابم، تلاش کردم اصلح را نه بر مبنای انتفاعِ شخصی و جمعی و نه از روی هوا و هوس پیدا کنم. 

_ به نظرِ من تو با انتخابت، باطل را تأیید کردی و این مسئولیّتِ سنگینی دارد.   

_ سرکارِ علیّه و همسرِ گرام قرار بود بعد از اتمامِ تحصیل به کشور بازگردی و حالا رفاه، امکانات و حقوقِ شهروندی آن طرف مزّه کرده و دیگر نمی‌توانید و نمی‌خواهید که برگردید و لذا بابتِ داشتنِ اعتماد به نفس و امنیّت و به این دلیل که حجاب داری و مسلمان هستی، از بودنِ روحانی و داشتنِ روابطِ حسنه با کُفر منتفع خواهی بود. درست به همین دلیل هم کشور و مردمِ مستضعف و خونِ شهیدان و عزّت‌ را فدا کردی! یادداشتِ اخیرت در وبلاگت هم همین را فریاد می‌زند. حتّی به نقص و عیبِ روحانی هم معترف بودی ولی باز او را انتخاب کردی!

_ نرگسم! تو می‌دانی که من نه به آن معنای اصطلاحی حزب اللّهی هستم و نه ولایتِ رهبر را ولایتِ معصوم و باسط الید می‌دانم. پس جوابِ آن نظرِ خصوصی‌ات را هم دادم و خود می‌دانی. من به حُکمِ شیعه‌بودن و  پیروِ مولابودن، جانبِ حق را گرفتم و آن را تأیید کردم. عزیزم! همۀ افتخارِ ما این است که در برابرِ استکبار ایستادیم و اعتقادمان را فریاد زدیم. حالا درست یا غلط این‌جا هستیم. این همه خون و هزینه دادیم، این همه رنج و سختی کشیدیم که عزّت و ایمان داشته باشیم و این شیخکِ... همه را در طبقِ اخلاص تقدیمِ دشمن کرد و می‌خواهد بکند! حالا چپاول و دزدی و اقتصادِ محتضرش و چه و چه و چه را می‌شود، تحمّل کرد ولی... 

من بابتِ رأی و تأییدم در برابرِ امامِ زمانم پاسخ‌گو هستم. کاش تو هم باشی!                   

با توجه به اینکه شما 4 سال دیگر هم باز به همین مردم نیاز دارید فحاشی کردن و نسبت نفس پرستی و غرب پرستی و ... دادن به اونها(حتا اگر به احتمال 1درصد هم درست باشه) فایده ای براتون نداره :)

ناراحتی خودتون رو سر مردم خالی نکنید :)) بجای توجه به نفس مردم بر عقل و شعور آنها تمرکز کنید و رشدش بدهید :) دانش آموزان تو فردا 18 ساله می شوند.


من البتّه فحّاشی نکردم! 

حتمی بیش از یک درصد احتمال دارد!
دانش‌آموزانِ من همه به جنابِ رئیسی رأی دادند! 
عقل و شعور را هم نمی‌توان رشد داد؛ خداداد باید داشته باشند! :))

باید بگم که اصصصلا موافق این طرز تفکرت نیستم :)

نظرِ شما محترم است.

من هم با ضمایرِ مفرد، بی اجازۀ خودم  اصلاً موافق نیستم! 

زودتر خوب شو.. 
پاسختون به مکشوف رو دوبار خوندم. خیلی خوب بود .. خیلی...

می‌کوشم! :)

سلامت باشی و ممنونم بابتِ مطالعه.

چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

انشاء الله که خوب باشید.
من هم دعاگو بودم.

برخی هم البتّه دیدند و رهِ افسانه زدند. :)

سپاسِ فراوان و بزرگوارید.

قائلم که بخشی چنین بودند...
اما بخش مهمی به نظرم بخاطر تزویر بود و دروغ های رنگی!
خوب بلد بودند از یک سال قبل با پخش آن فایل صوتی درمورد اعدام های منافقین و ایجاد شبهه برای کسانی که فراموش کرده بودند یا اصلا ندیده بودند جنایات منافقین را، طرف مقابل را قاتل بخوانند و خوب هم بلد بودند برای قشر خاکستری یا طرفدارانشان خود را عدالت خواه و دارای سعه ی صدر بخوانند، با روی زیاد!
خوب هم بلد بودند در اذهان بیاندازند چهارسال دیگذ وقت لازم داریم که کارهای زمین مانده مان را انجام دهیم...
این وسط هم هستند تعداد زیادی که فکر می کردند این ها درست است و باور کرده بودند...
البته که معتقدم سردمداران این ماجرا و آنهایی که اهل سروصدا بودند و وظیفه ی جا انداختن این تصورات را در اذهان داشتند، اکثرا چنان بودند که گفتی...
فعلا که این وسط ما که به خیابان ها نریختیم و شکایاتمان را بردیم مرجع قانونی، شده ایم خشونت طلب و جزم اندیش و جنگ طلب و... اما آنهایی که 88 ریختند در خیابان ها و امنیت مردم را به هم ریختند، حتی نباید خس و خاشاک باشند... و حتی گارد امنیتی حق نداشت با آنها برخورد کند! :/

بله؛ من از دلیلِ اصلی گفتم و این‌ها که شما برشمردی، ابزار و روش‌ها بود.

هوم؛ والّاه! :|

ما هیچ ما نگاه ....

مختاری!

و آیا شماها که به جناب ریسی رای دارن بدون درنظر گرفتن نفس پرستی و  غرب پرستی  رای دادین؟^__^
آفرین مرحبا به اون نفس پاکتون !!
که بهترین رای تون داخل صندوق انداختین !!
بنظرم از این زاویه به مردم نگریستن خیلی خوب نیست و خطرناکه !!
در آخر من حرفای جناب دچار در مورد تکرار میکنم.
با تشکر از شما و نفس پاکتون.‌.

سلامت باشید!

سلام
در سایه میخونمتون
من هم گمان می کنم گروه های دیگری جز آنچه شما ذکر کردید وجود داشتند که به دلایل دیگری به روحانی رای دادند؛گرچه بیشتر آرا بر اساس همان انگیزه هائی که گفتید بود ولی آن افرادی که من ذکرشان را گفتم آنقدر هم کم نبودند که در استثناها حساب شوند و ندیده گرفته شوند.

سلام بر شما؛

سپاس و لطف دارید.

چه کسانی؟ چه دلیلِ دیگری می‌تواند حق را نادیده بگیرد؟

می دانید که من به احمدی نژاد و رییسی رای دادم ولی حق را باید گفت ولو تلخ باشد.احمدی نژاد در دور دوم ریاستش معایبی پیداکرد که بر محاسنش می چربید.مشکلات عدیده اقتصادی و تورم بی نظیر دوره ایشان و فسادهای مالی بسیار و اختلاسهایی که در تاریخ جهان بی نظیر بود سیاس نبودن با دز بالای سنگالیسم و مشائیسم و غیره غیره که بسیاری از بی تدبیری ایشان بود و نه از شرایط.تا جایی که پشتیبانی خاص الخاص خواص را هم از دست داد.رئیسی گرچه خودش را از احمدی نژاد جدا می دانست و به ظاهر مستقل بود ولی در نگاه عموم مردم ادامه او حساب می شد.وجود جلیلی در ستاد انتخاباتی او و داماد علم الهدی بودن و تایید این هردوان توسط ایشون؛مردمی را که بازگشت به شرایط احمدی نژاد را به صلاح کشور نمی دانستند ترغیب به رای دادن به روحانی کرد.
من با آنکه به خاطر تسامح روحانی به ناچار به ایشون رای دادم؛دغدعه های آنانی را که به دلایلی عرض شد به روحانی رای دادند را ناصواب نمی بینم

بله، همه را قبول دارم ولی جملهٔ پایانی‌تان همان پاسخِ من است. به جهتِ تسامحِ روحانی و عملکردش، باز رئیسی را برگزیدید چون دین و آیین و عزّت را می‌پسندید.

بله البته نگاه من با آنها متفاوت است.صحبتم بیشتر بر سر صواب و ناصواب انتخاب آنهایی بود که به روحانی رای دادند
دکتر یونس خیلی عالی لیست کردن کارهای دولت رو.
اما نکته اینه که ببینین مردم چقدررررر آقای رئیسی رو بدتر از این می دونستن که حاضر نشدن بیان. به عبارتی گفتن همینا باشه ما راضی ایم. فقط بدتر نشه!!
یه جا هم فرمودین اون 23 میلیون دین گریز بودن. خب از خودتون سوال کنین تو این چهل سال جمهوری اسلامی چیکار کرده که مردم روز به روز بیشتر و بیشتر از اسلام بدشون میاد و دین گریز می شن؟!!

بله؛ یکی از معایبِ انقلاب بی‌حضورِ معصوم همین جملۀ پایانیِ شماست.

راستی خیلی خیلی خوب بود اگر شما که معتقدین شورای نگهبان صلاحیت تشخیص حق و باطل رو نداره، و باطل رو هم تایید صلاحیت کرده، ذم های بسیاااار در این باب می نوشتین و تو گروه ها و کانال های تلگرامی دست به دست می کردین تا برسه به اهلش و این اشخاص برکنار بشن. این طور که دست رو دست گذاشتین و هیچ اعتراضی نمیکنین که نمیشه!
بی زحمت یه چند تا پست و توئیت با برچسب هایی که بشن ترند اول دنیا بنویسین در باب شورای نگهبان. خیلی هم خوب. خیلی هم عالی.

من تلگرامی و توییتی نیستم. :)

فعلاً مهم‌تر از شورای نگهبان، در پیِ این باشیم که حرف‌های رهبری ضمانتِ اجرا داشته‌باشد! 

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان