بهارِ منجمد *


     من بارِ دیگر، در برابرِ این مجموعۀ حیرت‌انگیز از خود پرسیدم: به چه معنایند این نقش‌ها و رنگ‌ها؟ ترکیبِ ریاضی‌وار، مجرّد، پُر از کنایه و ابهام و اشاره و راز که در آن همه‌چیز به نقش ترجمه شده‌است: هم دنیای خواب و هم دنیای بیداری، هم ضمیر آگاه و هم ضمیر ناخودآگاه، هم گذشته و هم آینده.

چه می‌خواهند بگویند این بوته‌ها و خط‌ها و اسلیمی‌ها که در هم می‌پیچند، به هم می‌پیوندند و باز می‌شوند و می‌روند و باز می‌گردند؛ مانندِ رگ‌های یک بدنِ زنده و سرانجام در نقطه‌ای گم می‌شوند، بی آن که بتوان ردِّپای آن‌ها را تا به آخر دنبال کرد؟ تنها جوابی که می‌یابم، این کلمه است: بهشت؛ این نقش‌ها و رنگ‌ها، آرزو و رؤیای جهانی بهتر را در خود دارند. جهانی شبیه به بهشت که در آن کوشیده شده‌است تا «ناپیدا کران» در محدود جای گیرد و لانه‌ای برای «نامحدود» جسته شود.

در قعرِ ضمیرِ سازندگانِ بنا می‌بایست به نحوِ ناآگاه، آسمان به زمین پیوند بخورد و نمازگزاران و بینندگان و حاجت‌مندان  ساعتی بروند به عالمِ بالا، به جایی که در آن رنج و غم و پیری و زوال و احتیاج را راهی نیست. در ضمیرِ سازندگانِ بنا آرزویِ شکستنِ محدودیّت بشری است پای‌بندِ تن، دست‌یافتن به رهایی و  عروج!

 

 

* بهارِ جاویدان در این رنگ‌ها و نقش‌های کاشی‌ها جای دارد.

** از زیباترین و خواندنی‌ترین سفرنامه‌های زبان فارسی، کتابِ «صفیر سیمرغ»، نوشتۀ دکتر «اسلامی ندوشن» است. بخوانید و گوارا!  

*** عکس را از مسجدِ امام اصفهان گرفتم.

۵ موافق ۰ مخالف
زیباست....
هم عکس و هم متن
کتاب صفیر سیمرغ را دارید؟

بله.

نخیر؛ امانت گرفته‌بودم.

البتّه قابلِ دانلود هست و من هم متن را از روی نسخۀ پی دی افِ آن نوشتم.

راسنی نام گذاری پست را دوست ندارم.بهار منجمد برای این عکس و پست به نظرم قشنگ نیست.بیشتر بار منفی دارد......ولو با تکمله ی پای نوشت

نظرِ شما محترم است.

بله؛ قبول دارم که بارِ منفی دارد ولی به‌گمانم، ترکیب و تعریفِ درستی است، برای تصویر و آن نقش‌ها.

متشکرم هم برای پست و هم معرفی کتاب

تشکّر بابتِ وقتی که صرف کردید.

چه توصیف خوبی از تصویر نمودید :)

توصیفِ زیبای استاد است.

آفرین بر شما
حس خوبی داشت.
بهار مصوّر شاید نام بهتری باشد.

متشکّرم. خدا را شُکر!

حتماً بهتر است. این ترکیبِ «بهارِ منجمد» هم از  آنِ دکتر ندوشن است و لذا گفتم، حالا که متن از آنِ ایشان است، در عنوان هم وفادار باشم.

یادم می آید وقتی که من داخل فضای مسجد بودم ، احساس حسرت داشتم.
حسرت این که چه بزرگانی و چه جان های مومنی که زیر آن طاق های مقرنس با پروردگار مناجات ها داشته اند و فیض ها کسب کرده اند ، و من توفیق ملاقات با ایشان و آن دریافت ها را نداشته ام.

بله؛ حسرت‌برانگیز بود و البتّه جان‌فزا!

سلام علیکم
سپاس بابت عکس زیبا و متن زیبا و معرفی کتاب.
لحظه‌ی اول دنبال خودم گشتم در این عکس. یک عکس یادگاری بی‌هوا دارم از سال‌ها پیش، همین‌جا نشسته بر دیواره‌ای که احتمالاً این عکس از جلوی آن گرفته شده است.

علیکم السّلام؛

سپاس که مطالعه کردید.

خوشحالم پسندیدید و موجبِ تجدیدِ خاطره شد.

دعا میکنم الان که دم افطاره ، بری کربلا و نجف.. تو حرم امام حسین و حضرت امیر در کاشیکاریها و آیینه کاریهای بی نظیرش غرق بشی.. من اونقدر سر به هوا رواق گردی کردم که از دیدن عکس کاشی ها میتونم بگم مال کجاست.. معماری ما یکی از اون چیزاییه که میتونیم سرمون رو بالا بگیریم ولیحیف که خونه هامون ازین حال و هوا دیگه رنگو بویی نداره.. یادته میخواستم پولدار بشم برم یه خونه بسازم که حیاطش مثل مقبره پیر پالان دوز باشه؟! هنو مسجد امام رو ندیدم  ممکنه نظرم عوض بشه! این مسجد رو خیلی دوست دارم.. ولی هنوز از نزدیک ندیدمش.. اصفهان نمیطلبه منو..:)
رفتید حرم یه سر به حیاط خونه ما بزنید ببنین گلا رو آب میدن؟!

الهی آمین... ده سالِ پیش مشرّف شدم و آن‌وقت، حرمِ مولا اصلاً تعریفی نداشت. خدا را شُکر که بازسازی و زیبا شد.

بله، صد حیف!

یادم هست. :)

اِن‌شاءلله، به زودی! :)  حتمی نظرت عوض خواهد شد.

چشم. :)

عکس زیبایی بود.


همیشه برایم سوال بود که چرا اسلامی دین مدار نیست و بلکه لایه های بی دینی در آثارش-از همان چند دهه قبل از انقلاب تا همین جدیدهایش- هست.


شاید یک دلیلش مسلمان اسمی بودن- و مسلمان رسمی نبودن- امثال راقم سطور است که اگر ما طیف مسلمانان نا مسلمان طور دیگر بودیم درصد بی دینان و دین گریزان کاهش می یافت و چه بسا منقرض می شدند!

ربطی البته به پست شما نداشت.

:)

اوقات خوش!

بله.

اوقاتِ شما هم!

من عاشقم!
عاشق این طرح ها و بناهای قدیمی...
حرم حضرت عبدالعظیم که می روم معمولا دلم برای کاشی کاری های قدیمی اش ضعف می رود...

التماس دعا ای روزها آبگینه جان...

البتّه عاشقِ چیزهای دیگری هم هستی! :دی

دعاگویت بودم، عزیزم!

بله بله :[]
من کلا عاشق پیشه ام!

عشق بر تو مبارک! :-)

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان