تماشا؛ دربارۀ فیلمِ محترمِ «لاتاری»

سلامُ علیکم؛

بهارتان مبارک، حال و بال‌تان خوش! اِن‌شاءللّه امسال همه با هم و در کنارِ هم، فرج و ظهورِ حجّتِ الهی را جشن بگیریم!
خوشحالم که «لاتاری» و «به وقتِ شام»، بلافاصله پس از جشنواره نوبتِ اکران گرفتند و آن‌ها را دیدم. امّا مواردی که پس از تماشا به ذهنم رسید:  

به نظرم، فیلمِ لاتاری اصلاً در حدّ و اندازۀ جنابِ «محمّد حسین مهدویان» نیست؛ یعنی شما پس از تماشای آن، به هیچ وجه، دچارِ شگفتی و ابتهاجِ تماشای فیلم‌های قبلیِ او _«آخرین روزهای زمستان»، «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیم‌روز» نمی‌شوید. قصّۀ عاشقانه‌ای هم که تصویر می‌شود، خیلی چنگی به دل نمی‌زند. تیزرِ فیلم را که برای بارِ اوّل دیدم، با خودم گفتم که چه عجب! مهدویان و احساس؟! در فیلم‌های قبلی، خبری از عواطف و حالاتِ انسانی نبود؛ روایت‌هایی محض، بی‌طرف و بی‌احساس از یک رخدادِ واقعی ولی این فیلم، قرار است یک درامِ اجتماعی باشد امّا وقتِ تماشا، در من اتّقاق نیفتاد؛ یعنی از ابتدای فیلم، عشقِ میانِ دختر و پسرِ فیلم، برای من خیلی محسوس و باورپذیر نبود. موسیقی را هم دوست نداشتم. نه موسیقیِ متن و نه آن آهنگِ عاشقانه از «روزبه بمانی». اصلاً آن آهنگ و ترانه و صدا که به نظرم، نه تنها به خودیِ خود خوب نیست، روی فیلم هم خیلی نچسب بود!

همین‌جا داخلِ پرانتز بگویم که اصلاً هم از موتورسواری دختر و پسر خوشم نیامد! حالا چون فیلم، ارزشی‌ست که دلیل نمی‌شود حرام را حلال کنید! قبل‌تر گفته بودم به گمانم، چند سالِ دیگر، شاهدِ فیلم‌هایی هستیم که همه کار خواهند کرد البتّه همراه با روسری و لباس مثلِ بالیوودِ هند! اصلاًتر هنرمندانِ عزیز، نمی‌دانند که عشق و تصویرِ آن با پرهیز، ریاضت و محدودیّت است که زیبا و شگفت است؟!

ارتباطِ میانِ «موسی» (حاج احمدِ سینما) با «امیرعلی»، به عنوانِ رهبر و سرباز، پدر و پسر، قهرمان و نیازمندِ کمک و مشاوره هم خیلی خوب درنیامده و جا نیفتاده بود. در حالی‌که به نظرم، مهمترین تعامل و بخشِ فیلم بود! یک قسمت‌هایی هم خیلی شعاری و رادیکال بود. یعنی اصلِ حرف درست و باید بود ولی شکلِ طرح و بیانش درست نبود...  چقدر غُر زدم! :)

بازی‌ها خیلی خوب بودند، غیرِ دخترکِ فیلم. به نظرم، «ساعد سهیلی» و «جواد عزّتی» از همه درخشان‌تر بودند. شاید هم قدرت و امکانِ هنرنماییِ بیشتری داشتند. به هر صورت، هر دو  فرازهای محشری داشتند و واقعاً لذّت بردم. دو سکانس هم با بازی این دو در کنارِ هم در فیلم هست که خیلی نفس‌گیر و حیرت انگیز بود. حجمِ غم و احساسی که گرفتم، آن‌قدر بود که دلم می‌خواست، های های گریه کنم! این بخشِ ابتداییِ نگاهم.

امّا چرا بر پیشانیِ این یادداشت، نوشتم: فیلمِ محترمِ لاتاری و به شما پیشنهاد می‌دهم که با وجودِ همۀ کاستی‌ها، تماشایش کنید؟ خیلی روشن و بدیهی است، چون از عزّت و شرفِ انسانی، از تقابلِ میانِ عقل و عشق، از مرزِ باریکِ میانِ تکلیف و مصلحت، تنازع و تسامح و... می‌گوید. البتّه که خیلی خیلی دیر!

به‌نظرم، به هیچ عنوان هم فیلمی جناحی نیست؛ یعنی اتّفاقاً کلّیّتِ نظام و اصلاً فلسفۀ انقلاب را نشانه گرفته است و پرسش‌های مهمّی را مطرح می‌کند؛ مثلِ وقتی که امیرعلی به پدرش می‌گوید: «این روزا همه حتّی بانک‌ها هم نزول می‌کنن»، وقتی موسی، قهرمان و آرمان‌گرای فیلم می‌گوید: «هشت سال برای یه وجب خاک‌مون جنگیدیم، حالا ناموس‌مونو جلوی چشم‌مون می‌برن» یا وقتی برای وضعیّتِ اسف‌بارِ جامعه اشک می‌ریزد و رو به امیرعلی می‌گوید: «به امام هشتم (ع) قرار نبود، این‌طوری بشه!» یا وقتی با «مرتضی»، نیروی امنیّتی و نمایندۀ تعقّل و مصلحتِ نظام در فیلم، بحث و دعوا می‌کند و...   

فیلم را که می‌دیدم، یادِ «حسن عبّاسی» افتادم. سیزده یا چهارده سال پیش، یک سخنرانی از او منتشر شده بود با همین مضمون که خیلی هم سر و صدا کرد و بندۀ خدا را ساکت و خانه‌نشین کردند و... جستجو کردم و پیدایش کردم. (+) طولانی نیست، گوش کنید و ببینید که آن وقت هم او همۀ سران را مخاطب قرار داد، از دولتی‌ها بگیر تا رئیسِ قوّۀ قضاییّه، تا رئیسِ سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، یسیجی‌ها و پاسدارها... و گفت وضعیّتِ حکومتِ اسلامی به جایی رسیده که دخترانِ شیعه را در «امارات» حراج می‌کنند و شما چطور زنده هستید، چطور راحت می‌‌خوابید و...؟

این‌ها را گفتم که بگویم لاتاری خیلی دیر ساخته شد ولی خدا را شکر که ساخته شد. ما باید خیلی وقتِ پیش، از غیرت، از عزّت می‌گفتیم. دُرست مثلِ بحثِ حجاب که دیگر کار از کار گذشته و البتّه حتّی در بابِ آن فیلم هم نساختیم!   

بازگردم به لاتاری. لاتاری به هیچ وجه، تبلیغِ خشونت و تروریسم نیست. این مزخرفی‌ست که در نشستِ خبریِ فیلم در جشنواره، از زبانِ یک خبرنگار شنیدم. حالا یادِ فیلمِ taken   هم افتادم. فیلمی فرانسوی اثرِ «پیر مورل» که پدری می‌خواهد، دخترش را از چنگِ شیوخِ عرب نجات دهد و کلّی کُشت و کشتار به راه می‌اندازد... اوه، من چقدر آن فیلم را دوست داشتم! خب، آیا حضراتِ معترض و نگرانِ چهرۀ کشور، در بابِ آن فیلم هم همین نگاه را دارند؟ اصلاً مابقیِ فیلم‌های جشنواره، خالی از خشونت هستند که چنین ایرادی بر فیلم می‌گیرند؟ در خبرها خواندم که دُرست به همین دلیل، اصلاً داورهای جشنواره، فیلمِ لاتاری را کنار گذاشتند و موردِ بررسی قرار نگرفت! به قولِ فرنگی‌ها:! SHAME ON YOU 

خیلی حرف‌های دیگر هم بود که مطوّل می‌شود...

خلاصه، لاتاری را باید دید تا اگر در دنیای واقعی، شاهدِ چنین جسارت‌ها و حماسه‌هایی نیستیم، لااقل در عالمِ تخیّل و هنر، آن را ببینیم و برایش کف بزنیم و همچنین در این بازارِ سینمای مبتذل و مفتضح، قدری کمبودِ تماشای قهرمان و فقدانِ تصویرِ غیرت و شرفِ انسانی برایمان جبران شود!   

راستی این فیلم باعث شد که مستندِ «پول و پورن» (+)، در بابِ شکل‌گیری و فروپاشیِ یکی از باندهای فساد، اثرِ  «مهدی نقویان» را هم ببینم. به گمانم، مهدویان، کارِ نقویان را دیده و فیلم‌نامه را نوشته ‌است.   

گفتگو با «هادی حجازی‌فر» همان حاج احمدِ خودمان در موردِ فیلمِ لاتاری! (+)

۳ موافق ۰ مخالف
هنوز فیلم رو ندیدم و نمیدونم بهتر بود نقدتون رو میخوندم یا نه.

خیلی شخصی‌ست. من خودم خیلی وقت‌ها پیش از تماشا، نقدها را می‌بینم.   

من عاشق معرفیهای فیلم و کتابتم میدونستی؟  :-***

 

لطف داری عزیزم. :)

سلام و قربونت سادات جان

ایشاللا ایشالا چه دعای قشنگی کردی عید تو هم مبارک ایشالا سال خوبی داشته باشی 

من هنوز لاتاری رو ندیدم ولی به وقت شام خیلی خوب بود... در مورد اونم بنویس 

سلام فاطمه جان؛

سلامت باشی، گُلم!

بله. چشم. اِن‌شاءلله.

سلام علیکم

سپاسگزارم بر شما هم مبارک! انشالله...

مثل همیشه پر و پمان و فکرشده  آبگینه ی گرامی.

متاسفانه هنوز تماشا نکردم ولی استفاده کردم.   

مثلِ همیشه نظرِ لطفِ شماست. متشکّرم.

سلام آبگینه جون
داشتم دنبال می گشتم واسه چندتایی فیلم خوب ...ممنون واسه پست و لینک هایی که دادی :)

قربانت عزیزم!

 ممنون که خواندی.

نوشِ جانت! :)

 

داداشم لاتاری را دیده بود و من دیشب به وقت شام را باهاش رفتم و دیدم 
دلم میخواد لاتاری را هم برم ببینم با اینکه دیگه تقریبا داستانش را می دونم 

نظرتان را در بابِ «به وقتِ شام» بنویسید.

بله، حتمی ببینید. گوارا!

سلام علیکم و رحمة الله

سال نو شما هم مبارک و الهی آمین

انشالله مادر هم عافیت و سلامت داشته باشند.

بنده هم خیلی فیلم را پسندیدم و خواندن نکات شما بسیار برایم جالب  بود. بسیار عالی

این جمله ی فیلم هم از زبان موسی خیلی خوب بود که جنگیدن شد وظیفه ما، تربیت بچه هامون هم وظیفه شما. خدا وکیلی کی کم گذاشت؟!

یاعلی

به دعای حضرتِ عالی. سپاسِ فراوان.

بله. متشکّرم.

 

نوشتم 
می تونیدبخونید 

متشکّرم. حتماً.

اظهار نظر خوبی بود.

البته با این عنایت که مهدویان هنوز در فضای سینمای مستند دارد فیلم تولید می کند و فیلم های مستند هم وقتی می خواهند شکل و شمایل داستانی بگیرند، طبیعتاً گیر و گورهای خودش را دارد .

نکته دیگر اینکه فیلم هایی که با سفارش و دخالت نهادهای خاص تولید می شوند، نوعاً دست کارکردان را می بندد و اختیارات او را محدود می کند.
و نکتۀ مهم تر اینکه لاتاری از اون فیلم هایی بود که خیلی دیر سفارش ساخت آن را دادند و خیلی هم در ساختش عجله فرمودند!!

اما نظرات شما به نظرم منصفانه بود.

حُسنِ نظرِ شماست.

بله، همین‌طور است.

عجب؛ یعنی سفارشی بود؟! فکر نمی‌کردم...

متشکّرم که مطالعه کردید.

 

سلام علیکم
نوروز و سال نو مبارک! ان‌شاء‌الله سال خوبی پیش رو داشته باشید!
عید غدیر هم بسیار مبارک!
مستند را دیده‌ام،‌ فیلم را نه. سپاس بابت توضیحاتتان.

علیکم السّلام؛

بزرگوارید. برای حضرتِ‌عالی هم همچنین.

بر شما هم مبارک و خوش!

سپاس که مطالعه کردید.

 

عجب سالی بشود، سالی که ابتدای آن به‌جای میلاد امام علی (ع)، عید غدیر را تبریک گفتم. همین‌طور گیج تا آخر!
در هر حال، عید بر شما مبارک!

خواهش می‌کنم. اِن‌شاءلله به یُمنِ نامِ مولا بهترین سال است.

برای من هم بسی این‌گونه اشتباه رفته است.

سلام بر آبگینه عزیز. یعنی تمامِ چیزهایی که تو مغزم بود رو نوشتی. خیلی سلیقه فیلم بینیمون شبیه هم شده ها!! منم موتور سواری و دوست دختر پسری فیلم رو دوست نداشتم. یه جور قبح زدایی میشه. ضمن اینکه امیرعلی قهرمان فیلم هم هست.. 
بازیها درخشان بود ولی بازی جواد عزتی اونقدر کم بود که نمیشد گفت خوبه یا عالیه. اون دوست امیر علی، به نظرم واقعا باوجود گمنامیش خیلی خوب بود.  
من هم فکر میکنم فیلم از روی مستند "پول و پورن" ساخته شده. حتی اون سکانس تو استخر بودن سامی کپ آخرین رصدِ نیروهای اطلاعاتی از مستند پول و پورنه.. با این تفاوت که تو فیلم یه امیر علی و موسی بود که بره و حق سامی و اون شیوخ اماراتی رو کف دستشون بذاره! اما در عالم واقع اون سامی و بقیه دارن راست راست میچرخن.. 
درباره مستند پول و پورن حرف زیاده، همونطور که اون هم کمتر از بقیه مستندهای نقویان بود و دوستش نداشتم چون تند تند ساخته بودنش و حتی یه جاهایی اینقدر مخفی کاری داشت که احساس کردم داره بهم توهین میشه. این فیلم هم محترم و خوبه ولی از بقیه کارای مهدویان پایین تره. آدم دوست داره اوج گرفتن و بهتر شدن هنرمندایی که کارشون رو دوست داره ببینه. نه درجا زدن یا افتشون رو. 
حالا من یه نقد مفصل تر مینویسم. ان شا الله. البت شما دیگه همه حرفا رو گفتی. 
راستی عیدت هم مبارک. عاشقِ اون پست امیرالمونین شدم. به امام رضا جان هم سلام برسون و تبریک بگو و بگو من امسال هم مشهد نیومدم. یعنی چی؟! 

سلام دکتر جان؛

سلامت باشی. :)ات

به نظرم، عزّتی در همان اندک، عالی بود. با بقّیۀ نظراتت همراهم.

بنویس حتمی.

قربانت. بر شما هم مبارک و خوش با تأخیر!

چشم، دعاگو، سلام‌رسان و پیغام‌بر هستم اِن‌شاءلله.

یکی از دوستای یاسوجی ام بهم میگه تو به زبون مشروطه چی هستی و از بن دندون مستبد و تک رای و مصداق نرود میخ آهنین در سنگ هستی...
منم فک می کنم درست نمیگه ولی باهاش بحث نمی کنم اما فک کنم دست کم درباره فیلم اینطور باشم و هزار جور نقد و تحلیل منفی و مثبت درباره فیلمای خودی و ناخودی و نخودی بخونم میلم تحریک نشه حتی دو دقیقه ازشونو ببینم. 
این همه گفتم تا بگم نظر خاص و غیر خاصی در باب این پست ریزبینانه شما ندارم:))

:)

سپاس که مطالعه کردید.

راستی یادم رفت سلام کنم
و اینکه تولد جد عالی اعلای حضرتعالی که مولای ما هم محسوب میشه مبارکتون باشه.
دعا کنید آقا مشهد بطلبن.
ممنون

سلامٌ  علیکم؛

متشکّرم. بر شما هم با تأخیر مبارک!

اِن‌شاءلله به زودی مشرّف شوید.

دعاگو هستم و محتاجم به دعا.

 

سلام در پرتو ماه رجب، سال خوبی برای بچه های انقلاب آرزو دارم. 

در مورد پست: 
چرا اینطور دیدید؟ :) یعنی ایکاش خیلی سخت تماشا نمیکردید و اجازه نمیدادید رزومه کارگردان، انتظارتون رو از اثر بالا ببره. لاتاری، مرز حساسی از آرمان و کاریکاتور رو طی کرد. نباید بیشتر از این، در میومد. نباید هم کمتر. لاتاری، فرصت نداشت عشق امیرعلی و نوشین رو بیشتر از این روایت کنه. چون واقعی بود. رعایت کرده بود تفاوت ضوابط عشق پایین شهری و بالاشهری رو. با تمام کلیشه های رایج متضاد بود، بازم چون واقعی بود. شاید شما جزو کسانی هستید که دوباره لاتاری رو باید جور دیگر ببینید :)

خوشحال میشم بدونم دوستمون بفرمایند سفارشی برای کجا بوده و تیم سازنده، این موضوع رو تایید کردند یا نه.

سلام علیکم؛

سپاس که مطالعه کردید.
با احترام به شما، اجازه بدهید که همراه نباشم. :)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان