آن کبوترِ غمگین

     نظراتِ بسیاری را در بابِ نتایجِ انتخابات، این طرف و آن طرف خواندم. هرکسی هم به اقتضای مطالعات و تجربیّاتش دلایل و فرآیندِ ساده و یا پیچیده‌ای را برای چراییِ این مسئله مطرح می‌کند. همه هم البتّه ژستِ تبریک دارند و از احترام به خردِ جمعی و نظرِ اکثریّت می‌گویند!

    من امّا فکر می‌کنم، اِشکالِ بزرگِ ما خیلی ساده و واضح است: «نفس»! تعدادِ بسیاری از این 22 میلیون نفر ایرانی، با اسلام، حجاب، شریعت و اصلاً جهان‌بینی مشکل داشتند و طبعاً نامزدی را انتخاب کردند که کنارِ زنانِ مکشّفه عکس گرفته و از کثرت‌گرایی و پلورالیسم و تسامح و تساهل به شکلِ اغراق‌شده می‌گوید و با طبقۀ روشن‌فکر و آرتیست و... تعاملِ سازش‌مآبانه و حمایت‌گرانه دارد. بسیاری دیگر بابتِ اقتضای زندگی خود و یا عزیزان‌شان در خارج از کشور و نیاز به ارتباطِ دوستانه با غرب و تبادلِ دلار و صدورِ ویزا و پروازِ مستقیم و سفارت‌خانه و چه و چه، روحانی را پسندیدند. برخی در سیستم‌های اداری، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی انتفاعِ شخصی و جمعی داشتند. بعضی بابتِ کینه و لجاجت با گروهِ مقابل و به جهتِ آن که رئیسی رأی نیاورد، به روحانی رأی دادند. بسیاری هم از ترسِ جنگ و جهاد و به عشقِ عافیت و سلامت... هرطور نگاه کنی، نفس است که جولان می‌دهد و به قولِ حکیم سنایی:  ز حرص و نفسِ شهوانی، عدیل و یارِ شیطانند!

     امروز در جلسۀ مدرسه، یکی از همکارانم بابتِ نتایج و تخلّفاتِ انتخابات گریه می‌کرد و  دنبالِ چراییِ ماجرا بود؛ برای او گفتم که با  این همه دلیل، بیّنه و سند، حجّت بر همه تمام بود و آفتاب آمد، دلیلِ آفتاب! تشخیص حق از باطل سخت نبود، مشکل به قولِ «فروغ» این است که:

هیچ کس نمی‌دانست که

                 نامِ آن کبوترِ غمگین

                           کز قلب‌ها گریخته،

                                               ایمان است      

 

* جنبۀ مثبتِ این اتّفاق آن است که با این سیاست و نگاهِ حضراتِ آمریکایی، به قولِ جنابِ آقای «معلّم دامغانی»ِ مرحوم، به فرج نزدیک‌تر می‌شویم!

۲۵ نظر ۶ موافق ۲ مخالف

انتخابیّه

     دو سه شبِ قبل، در راهِ بیمارستان، قریبِ یک ساعت و نیم در ترافیکِ انتخاباتیِ «احمدآباد» گیر افتاده‌بودم. در نهایت هم مجبور شدم، با مترو بروم. برای رسیدن به اوّلین ایستگاه، باید مسافتی را پیاده می‌رفتم که در راه دیدم، هر دو قدم به دو قدم ستادِ «روحانی» برپا است و یک مُشت زنِ رنگ‌کرده و پوشیدۀ عریان به همراهیِ مقادیرِ معتنابهی اشباه الرّجال، مشغولِ بزن و برقص هستند! عکس‌های «خاتمی» و «رفسنجانی» هم که از زمین و آسمان آویزان و در حالِ ریزش بود. با فاصله و در خیابان، از کنارشان عبور کردم و از ذهنم گذشت که  اغلبِ این‌ها، بابتِ همین ولنگ و واری‌ها و شعارهای روشنفکرانۀ شیخک آمده‌اند وسطِ مجلس و مشغولِ هنرنمایی هستند و از روی حماقت نمی‌دانند و نمی‌خواهند بدانند که دولتِ محبوب‌شان چه خیانتی در حقّ‍شان مرتکب شده و چگونه اموال و حقوق‌شان را بالا کشیده‌است. یادِ فرمایشِ مولا هم افتادم که فرمودند، از منافقِ خوش‌زبان بترس که آن‌چه را دوست می‌داری، می‌گوید و آن‌چه را نمی‌پسندی، انجام می‌دهد. روحانی چهار سالِ قبل، با شعارِ آزادی و وعده‌های دروغ و حالا هم بذل و بخشش‌های فراوان رأی جمع کرده‌ و خریده‌است و البتّه که نباید فراموش کرد، به قولِ شهید مطّهری، هر اندازه احمق زیاد باشد، بازارِ نفاق هم داغ‌تر است!

اِن‌شاءلله فردا دوباره تختِ قدرت بازگردد به خانۀ مستضعفان و پابرهنگان!

* دکتر «عبّاسی» از ماه‌ها قبل، و رهبری اخیراً بابتِ تقلّب در انتخابات هشدار داده‌اند.

* چند روزِ قبل در دفترِ مدرسه، کتابِ درسیِ برخی مهدِکودک‌های تهران را رؤیت کردم؛ فاجعه بود! رسماً و آشکارا آمیزشِ جنسی و خودارضایی را آموزش می‌داد! هنوز هم باورم نمی‌آید که حضرات، سندِ 2030 را امضا کردند! خدا را شُکر که با حُکمِ حکومتیِ رهبر ملغی شد!

* کاش در دورۀ قبل هم اصول‌گراها ائتلاف می‌کردند. گرچه به‌نظرم لازم بود، ملّت طعمِ دوستی و مذاکره با «آمریکا» را بچشد و دستِ اصلاحات هم رو شود. لااقل اگر خدای‌نکرده، به این زودی‌ها فرج نیامد، بچّه‌هایمان  بابتِ گرفتاری‎های دنیایشان، حسرت و افسوسِ سازش با دشمن را ندارند!  

ببخشید که خبرهایم، یادداشتم سوخته و تکراری‌ست. من تازه به دنیا و بازی‌هایش بازگشتم!

۹ نظر ۶ موافق ۰ مخالف

إِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَ‌اجِعُونَ *

 

«وَ لَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنفُسِ وَ الثَّمَرَ‌اتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِ‌ینَ»

 

 

بسوز ای دل که تا خامی، نیاید بوی دل از تو
            
کجا دیدی که بی‌آتش، کسی را بوی عود آمد؟

 

* سورۀ مبارکۀ «بقره»؛ آیۀ 155 و 156.
** مولوی.

۳ موافق ۰ مخالف

هرچه بادا باد!

یا مَن اسمُهُ دواء و ذِکرُهُ شِفاء!التماسِ دعا...

۸ موافق ۰ مخالف

ما راست ره‌شناس‌ترین رهنما، حسین (س) *

 

مولانا، حسین بن علی سلام الله علیه:

إنَّ شِیعَتَنا مَنْ سَلمَت قُلُوبُهُم مِن کُلِّ غَشٍّ وَ غِلٍّ وَ دَغَلٍ؛

به‌ درستی که قلبِ شیعیانِ ما از هر ناخالصی،

کینه و فریب‌کاری پاک است.**

 

 اسعدالله ایّامکم! 

*  «حسین منزوی»

** «بحارالأنوار»؛ ج 68، ص 156.

۱۰ موافق ۰ مخالف

به ناراستی دامن آلوده‌ای...*

    حالا این جریانِ انتخابات به کنار، این که یک نفر در لباسِ پیغمبر، بدین آشکاری دروغ می‌گوید، خیلی خیلی اسفناک و زشت است! داشتم فکر می‌کردم که او چطور و چگونه با وجودِ این همه رسانۀ صوتی و تصویری، منکرِ گذشته می‌شود و بعد وقتی اسناد رو می‌شوند، آن را توجیه می‌کند؟ یادِ فرمایشِ مولا افتادم که از آثارِ دروغ، فراموشی و رسوایی است!   

مناظره را که تماشا می‌کردم، یادِ شهید رجایی و شهید بهشتی افتادم. کاش قالیباف و رئیسی هم رفیق می‌شدند و... البتّه به‌نظرم، رئیسی که روحانی است و سیّد است، رئیس‌جمهور باشد و این طرف و آن طرفِ جهان، جنبۀ تبلیغی و بین‌المللیِ شیعه را تقویت کند و قالیباف هم که فرمانده است و انقلابی، برود پیِ اقتصاد و مبارزه با مشکلاتِ داخلی.
هععی: از سَرِ این خیال درگذرم 
                                          دور به زین خیال‌ها، نظرم**  

* سعدی.
** نظامی.

۱۶ نظر ۳ موافق ۰ مخالف

بخوان! به نامِ پرورنده ایزدت، کو آفریننده‌ست

خدای کعبه، ای یکتا!
درودم را پذیرا باش، ای برتر!
و بشنو آن‌چه می‌گویم:
پیامِ دردِ انسان‌های قرنم را ز من بشنو،
پیامِ تلخِ دختربچّگانِ خفته اندر گور،
پیامِ رنجِ انسان‌های زیرِ بار، وز آزادگی مهجور
 پیامِ آن‌که افتاده است در گرداب و فریادش بلند است: آی آدم‌ها!
پیامِ من، پیامِ او، پیامِ ما...
خدای کعبه، ای یکتا!
درونِ سینه‌ها یادِ تو متروک است
و از بی‌دانشی و از بزهکاری،
مقامِ برترین مخلوقِ تو، انسان،
بسی پایین‌تر از حدِّ سگ و خوک است
خدای کعبه، ای یکتا!
فروغی جاودان بفرست، کاین شب‌ها بسی تار است
و دستِ اهرمن‌ها سخت در کار است
و دستی را به مِهر از آستینی باز، بیرون کن
که بردارد به نیروی خدایی، شاید این افتاده پرچم‌های انسان را
‌فروشوید نفاق و کینه‌های کهنه از دل‌ها
در اندازد به بامِ کهنه‌گیتی، بلند آواز
برآرد نغمه‌ای هم‌ساز
فروپیچد به هم طومارِ قانون‌های جنگل را
خدای کعبه، ای یکتا! ...

 

* فرازی از نیمایی «خاستگاهِ نور»، سرودۀ «سیّد علی موسوی گرمارودی».

_ گرمارودی را اغلب، با اشعارِ آزادش می‌شناسند و قصایدش. ده یا دوازده نیماییِ خوب بیش‌تر ندارد که این شعر در وصفِ مبعثِ پیام‌برِ محبّت، از بهترین‌های آن و البتّه از بهترین‌های معاصر در این موضوع است. 

_ توضیحاتِ جالبِ شاعر در بابِ این شعر  +

_ سلام و عیدتان مبارک!

۷ موافق ۰ مخالف

حجمِ این شهر که امروز، پُر از عطرِ گُل است... *

غم را می‌توان بارها تقسیم و طبقه‌بندی کرد؛ عارف بود و از غمِ غم‌بَر گفت، حکیم بود و از غمِ بودن، روان‌شناس بود و از بیماریِ روح و... گاهی هم می‌توان غم را تلخ و شیرین خواند...

هست امّا نومیدوار، هست و هم نومیدوار (+)

 

 

* «بهمن محمّدزاده»

۲ موافق ۰ مخالف

حیف از تو ای قناریِ کوچک، بمیرمت! *

     کُلُّ ذَنبی أذنَبی أهویٰ عَلیّاً  **
 
 
_ بخوانید: +  +  + 

_ عرضِ تسلیت به ساحتِ مقدّسِ حضرتِ رحمةُ لِلعالَمین و الغیاث! 

_ «سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَیَّ مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ»

_ خدا را شکر، گرفتارِ تلگرام و اینستاگرام و چه و چه نیستم. اوّلِ سالی تصمیم گرفته‌بودم که دیگر اخبار هم کم‌تر ببینم و بخوانم، کم‌تر در اینترنت بچرخم، وبلاگ‌گردی کنم و... نشد! نتوانستم مقاومت کنم و سَرِ صبحی، این بلا بر سرم نازل شده! می‌خواهم مشرّف شوم خدمت امین‌الله؛ امامِ رئوف، حضرتِ خورشید! آن‌جا قدری ناله بزنم... سلام‌رسان و دعاگو خواهم بود، اِن‌شاءلله.

_ شما هم دعا کنید، برای فرج!  

 

*   امیری اسفندقه.

** تمامِ گناهی که مرتکب شدم، عشق به علی سلام‌الله‌علیه است! فرازی از شعری؛ سرودۀ «نور آملی» از لبنان، خوانده‌شده توسّط «میثم مطیعی». 

۱۶ نظر ۳ موافق ۰ مخالف

آه، چوون ننالُم؟!

دلی دیرُم که بهبودش نمی‌بو
نصیحت می‌کِرُم، سودش نمی‌بو
به بادش می‌دهُم، نِش می‌بره باد،
نِش می‌بره باد
بر آتش می‌نِهُم، دودش نمی‌بو

 

(+)

 

* شعر: باباطاهر.

** آواز: شجریان.

** سنتور: مشکاتیان.

۲ موافق ۱ مخالف
بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
وَ
عَجِّل فَرَجَهُم!
پیوند ها
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان